444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

Sertleşme Sorunu Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı ve tedavinin temel taşı iyi bir tıbbi ve cinsel hayata ilişkin hikayenin alınmasıdır. Psiko-seksüel hikaye ve değerlendirme, fizik muayene ve bazı laboratuvar testleri tanı için çoğunlukla yeterlidir.

Özel durumlarda intrakavernöz enjeksiyon, penil doppler ultrasonografi, NPT (noktürnal penil tümesans) testi gibi ileri tanı yöntemleri gerekebilir.

Tanı için testlerin hepsi yapılmalı mı?

Günümüzde ‘hedefe yönelik tanı ve tedavi’ yaklaşımı daha çok benimsenmektedir. Hedefe yönelik demek hastanın isteği doğrultusunda tanı için gerekli testlerin bir kısmının veya hepsinin yapılmasıdır. Sertleşme sorununun fiziksel kaynaklı olup olmadığını ve şiddetini yapılacak temel testlerle anlayabiliriz. Tedavi buna göre seçilebilir.

Tanı için mutlaka yapılması gerekenler testler hangileridir?

Hastalık hikayesi, semptom skorlaması, fizik muayene, açlık kan şekeri, hormon testleri, kan yağlarının ölçümü mutlak yapılmalıdır. Bir de orta yaş ve üzerinde erektil disfonksiyon nedeni olabilecek prostat kanserine yönelik mutlaka PSA bakılmalıdır.

Cinsel hikayenin büyük önemi vardır. Sorunun ne kadar zamandır devam ettiği, aniden veya uzun zaman içinde gelişip gelişmediği, sabah uyandığında peniste sertlik olup olmadığı, eşinin soruna nasıl tepki verdiği, penisin yapısında bozukluk veya ağrı olup olmadığı sorularak sorunun psikolojik veya organik nedenlerden oluşu ayırt edilebilir. Sağlıklı insanlarda uyku sırasında istemsiz olarak peniste sertleşme olması doğaldır. Eğer bu olmuyorsa ve sertleşme sorunu varsa, altta yatan nedenin organik bir nedene bağlı olma ihtimali yüksektir.

Bir kişi kendisindeki sorunun önemli olup olmadığını anlayabilir mi?

Kişinin kendi kendine doldurduğu cinsel işlev sorgulama formu (IIEF-5) en kullanışlı ve pratik bir yaklaşımdır. Bu formda elde edeceğiniz skor ….. ise mutlaka üroloji doktoruyla görüşmelisiniz.

12