444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

Ürolojide PRP Tedavisi

PRP “platelet rich plasma” yani “trombositten zengin plazma” ifadesinin kısaltılmış halidir. PRP doku hasarının onarımında inovatif ve gelecek vaat eden bir yöntemdir. PRP’nin yara iyileşmesini hızlandırdığı bilgisi 25 yıldan beri bilinen bir gerçektir.

Türkiye’de ilk defa 2015 yılında üroloji alanında PRP tedavisi uygulamaları  kliniğimizde başlamıştır. Bu konuda ilk olmanın ve yıllar içinde elde edilen tecrübe birikimi sonucu başarı oranımız ve hasta memnuniyetimiz son derece yüksektir.

PRP Nasıl Etki Gösterir?

Trombositler kandaki en büyük hücrelerdir. Kanın pıhtılaşmasında ve dokuların iyileşmesinde aktif rol alırlar.  Vücutta bir travma, hasar oluştuğunda trombositler olay yerine gelirler ve aktive olarak parçalanırlar. İçlerinden biyoaktif moleküllerler (büyüme faktörleri ve sitokinler) açığa çıkar. Vasküler endotelial growth factor (VEGF), platelet-derived growth factor (PDGF), transforming growth factor (TGF), insulin-like growth factor (IGF) yara iyileşmesinde önemli rol alan büyüme faktörleridir. Bu biyoaktif proteinler ve sitokinler yara iyileşmesinde rol alan makrofajları, mezenkimal kök hücrelerini ortama çağırırlar, dejenere ve nekrotik dokuları uzaklaştırırken, doku rejenerasyonu ve iyileşme sağlar, yani doku yenileme ve gençleştirme (rejuvenation) sağlar. PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir, fakat kök hücrelerini aktive eden bir tedavidir.

PRP cerrahiye alternatif güvenli ve doğal bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisinden amaç, kana göre 5 kat yoğun şekilde verilen trombositler (platelet) ve içeriği ile hasarlı dokunun kısa sürede iyileşmesini sağlamaktır. Tıbbın pek çok alanında (ortopedi, kardiyoloji, dermatoloji, yanık tedavisi, estetik cerrahi vs) kullanılan FDA onaylı doğal bir tedavi yöntemidir.

PRP Nasıl Elde Edilir?

PRP için hastadan kan alınır, özel bir yöntemle kanın trombositten zengin kısmı (PRP) izole edilir. PRP elde edilirken lökosit içerip içermemesi kullanım amacına göre değişmektedir. Elde edilen bu PRP solüsyonu ozon ile reaksiyona sokularak trombositlerin aktive edilmeleri ve içeriğinin daha çok ortama salınması arttırılmakta ve böylece tedavi etkinliği arttırılmaktadır. Elde edilen son ürün hastalıklı dokuya, organa inoküle edilir. Tüm işlemler sırasında sertifikalı kapalı, steril ürünler kullanılarak, kontaminasyondan kaçınılır. Tamamıyla hastanın kanından elde edildiği için allerjen hiç bir içeriği yoktur.

PRP Kaç Seans Gereklidir?

Uygulama kan alınması dahil 20-30 dakika sürmektedir. Kaç seans ve ne şekilde uygulanacağı hastalığa ve hastanın tıbbi özelliklerine göre belirlenir. Genellikle 1-4 seans uygulama yapmak yeterli olmaktadır.

PRP tedavisi hastaneye yatmayı gerektirmeyen, hastanın kendi kanından elde edildiği için vücuda alerjik olmayan, yan etkisi olmayan, kısa sürede ve kolay uygulanabilen, kalıcı sonuçlar ortaya çıkaran, tedavi sonrası bir kısıtlama gerektirmeyen, kişinin hemen günlük hayatına devam edebildiği bir tedavi yöntemi olduğu için hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

PRP’nin Etkinliği Ne Zaman Ortaya Çıkar?

PRP etkisini hücre düzeyinde gösterdiği için, ilk uygulamayı takiben 1 hafta içinde etkinlik ortaya çıkmakta, maksimum etkinliğe 3 ay içinde ulaşmaktadır. Özetle, gözle görülebilir etkiler yavaş ortaya çıkmakta ama sonuç kalıcı olmaktadır. Tecrübelerime göre, hastalarım 1 hafta içinde farkedilir bir gelişme olduğunu ifade etmektedirler.

PRP Hangi Ürolojik Hastalıkların Tedavisinde Kullanılmaktadır?

PRP Tedavisi Hangi Hastalarda Uygulanamaz?

Hastanın kan sayımında trombosit (platelet) sayısı düşük ise ön bir hazırlığı takiben tedavi yapılabilir. Ayrıca kan sulandırıcı özellikte ilaçlar kullanan hastalarda da gerekli ön hazırlığı takiben tedavi aşamasına geçilmelidir. Vücudunda aktif enfeksiyonu olan hastalarda, enfeksiyonun iyileşmesi beklenilmelidir.

PRP Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

PRP doğal biyolojik bir tedavi olduğu için tanımlanmış bir yan etkisi yoktur. Sadece, nadiren uygulandığı bölgede 1 günde kendiliğinden geçen lokal ödem görülebilir. PRP tedavisi ağrısız bir işlem olduğu için hastalar işlem nedeniyle bir ağrı kesiciye ihtiyaç duymazlar. Fakat yine de tedaviyi takiben 12 saat içinde anti-inflamatuvar ve ağrı kesici nitelikte ilaçlar alınmamalıdır, çünkü bunlar PRP’nin etkinliğini azaltmaktadır.

14