444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

Mesane Kanseri Tedavilerinin Yan Etkileri Nelerdir?

CERRAHİNİN YAN ETKİLERİ

TUR ameliyatı yapıldıktan sonra hastaya sonda konulur. Bu hem idrarın rahat gelmesini hem de kanama olursa takip ve tedavisinin yapılmasını sağlar.
Kısmi sistektomi mesane kapasitesinde azalmaya neden olduğu için bazı hastalarda kalıcı olarak mesanelerinde daha az idrar biriktirmek mümkün olur.
Mesanenin tümüyle alındığı radikal sistektomi sonrasında idrarın vücut dışına atılması için tercih edilecek yönteme göre yan etkiler de şekillenir. “İleal loop” denilen ince barsağın bir bölümünün cilde ağızlaştırıldığı, içteki ucuna da üreterlerin bağlandığı yöntemde cilde açılan kısma “stoma” denilir. Stomadan çıkan idrarın toplanabileceği bir yassı torba cilde yapıştırılır. Stomanın bakımı için hastaya eğitim verilir. Barsaktan rezervuar (idrar deposu) oluşturulduğunda bu ya üretraya bağlanarak hastanın doğal yoldan idrar yapması sağlanır ya da bu rezervuarı bir sonda yardımıyla boşaltabileceği bir yol oluşturulur. Ayrıca mesaneye ek olarak alınan çevre organlar nedeniyle cerrahi sonrasında kadınlar çocuk yapamazlar, erkekler de doğal yoldan çocuk yapamazlar. Ayrıca erkeklerde sinir koruyucu yöntemler uygulansa da iktidarsızlık oluşabilir.

RADYOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ

Radyoterapi dozuna ve uygulanan yere bağlı olarak yan etkiler değişir. Hastalarda genellikle dinlenmekle geçen yorgunluk, halsizlik görülür. Uygulanan bölgedeki derinin koyu renk alması, kılların dökülmesi, kızarıklık, hassasiyet görülebilir. Mesane kanseri nedeniyle uygulanan radyoterapi sonrasında bulantı, kusma, ishal görülebilir. Bununla birlikte idrar yolunda darlık, zor idrar yapma, sık idrar yolu enfeksiyonu, idrardan kan gelmesi, sık idrara çıkma ve makatta ağrı veya kanama görülebilir. Ayrıca radyoterapi de cerrahi tedaviye benzer bir şekilde kadınlarda vajende kuruluk, erkeklerde iktidarsızlık yapabilir.

KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ

Kemoterapi yan etkilerinin şiddeti verilen ilaca ve dozuna bağlı olduğu kadar, hastaya göre de değişir. Mesane içine uygulanan tedaviler ilk günlerde idrarda yanma ve kanama, sık idrara çıkma hissi oluşturabilir. BCG tedavisi sonrasında idrar yaparken ağrı, sıkışma hissi, ateş, yorgunluk hissi görülebilir. Bazen ateş ile birlikte, kas yorgunluğu, halsizlik, kusma, bulantı, iştah kaybı, ishal görülebilir. Damardan verilen sistemik kemoterapi kanser hücrelerini öldürürken, hızlı çoğalma gösteren sağlıklı hücrelere de zarar verir. Bu nedenle kemoterapinin yan etkileri ortaya çıkar. Enfeksiyonla mücadele eden kan hücreleri, dokulara oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri, pıhtılaşmayı sağlayan hücreler, kıl kökü hücreleri ve barsakları döşeyen hücreler etkilenince enfeksiyonlar, halsizlik, bitkinlik, kansızlık, parmaklarda uyuşma, karıncalanma, duyma kaybı, saç dökülmesi, iştah azalması, bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Genellikle bu yan etkiler tedavi ile azaltılabilir ve toparlanma sürecinde tamamen düzelir. Bazı ilaçların neden olduğu böbrek hasarı, duyum bozuklukları düzelmeyebilir.

17