444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) 40 yaşın üzerindeki erkeklerin %69’unda görülen toplumsal bir sağlık sorunudur. Özellikle stres altındayken veya ciddi bir hastalık varlığında sertleşmeyle ilgili sorunlar görülmektedir. Sigara ve alkol tüketimi, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kan yağlarında yükseklik, kalp hastalığı, depresyon ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar sertleşme sorunu oluşturabilir. Ayrıca prostat hastalıkları, rektum ve kolon kanseri nedeniyle yapılan cerrahiler ve radyoterapi sonrasında da sertleşme sorunu sıklıkla görülmektedir.

ss1

Lineer Şok Dalga tedavisi (LSWT, piyasa markası RENOVA) Nedir?

Doğrusal şok dalga tedavisi (lineer shockwave therapy, LSWT), daha önceki noktasal şok dalga tedavisine (ESWT) göre 4 kat daha etkili 2. jenerasyon bir yöntemdir. Daha geniş alana, daha etkili güçlü, direk etki ile erektil (sertleşen) dokunun her tarafına ulaşabilme özellikleriyle çok başarılı bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

LSWT, RENOVA® videosu için tıklayınız.

LSWT’nin Etki Mekanizması Nasıldır?

Penisin yapısında bulunan erektil dokuda düşük yoğunluklu şok dalgalarının etkisiyle yeni damar oluşumunu (anjiyogenez) uyarır ve arttırır. Yeni oluşan damarlarla penisin yapısındaki sağlıksız doku yenilenerek daha sağlıklı bir duruma gelir ve penisin sertleşme kalitesinde kalıcı bir sonuç ortaya çıkar.

 

LSWT’den Kimler Yararlanabilir?

Sertleşme sorunu tedavisinde sıklıkla kullanılan “ağızdan alınan ilaçlar” bazı durumlarda hastalar tarafından kullanım zorluğu veya yan etkileri nedeniyle tolere edilememektedir. Bazı durumlarda da bu ilaçlar yetersiz kalmaktadır. Bu noktada tedavide artık LSWT (RENOVA®) var! Daha önce bu hastalara 2. basamak tedaviler olan penise ilaç enjeksiyonları ve vakum cihazı kullanımı önerilmekteydi. Yan etkileri ve kullanım zorluğu nedeniyle hastalar ya tedavi olmaktan  vazgeçiyorlar, içlerine kapanıyorlardı veya 3. ve son basamak tedavi olan cerrahi yöntemle penise protez konulmasını kabul ediyorlardı.

Temel olarak penis damarlarını etkileyen patolojik durumların tedavisinde LSWT etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

 • Şeker hastalığı (diyabet mellitus)
 • Hipertansiyon
 • Kalp-damar hastalıkları, damar sertliği (ateroskleroz)
 • Sigara ve uyuşturucu ilaç kullanımı
 • Cerrahi ve radyoterapi sonrası ortaya çıkan sertleşme sorunu

LSWT’nin Avantajları Nelerdir?

 • Hiç bir yan etkisi yoktur
 • Uygulama için yaş sınırı yoktur
 • Uygulama öncesi ve sonrasında herhangi bir özel hazırlık gerektirmez
 • Uygulaması basit ve hastaya herhangi bir rahatsızlık, ağrı vermez
 • Anestezi veya ağrı kesici kullanmaya ihtiyaç duyulmaz
 • Haftada 1 seans (20 dakika) olmak üzere toplam 4 seanslık uygulama ile kısa süreli tedavi imkanı
 • Seans sonrası hiç bir aktivite kısıtlaması olmadan, hemen günlük yaşantıya devam edebilme
 • Penisin tüm bölgelerine ulaşarak etkili uygulama yapılabilmektedir

LSWT (RENOVA®) uygulaması için tıklayınız.

Bilimsel Çalışmalar

 1. Vardi, Y., et al. Can low-intensity extracorporeal shockwave therapy improve erectile function? A 6-month follow-up pilot study in patients with organic erectile dysfunction. Eur Urol, 2010. 58: 243.
 2. Vardi, Y., et al. Does low intensity extracorporeal shock wave therapy have a physiological effect on erectile function? Short-term results of a randomized, double-blind, sham controlled study. J Urol, 2012. 187: 1769.
 3. Gruenwald, I., et al. Shockwave treatment of erectile dysfunction. Ther Adv Urol, 2013. 5: 95.
 4. Gruenwald, I., et al. Low-intensity extracorporeal shock wave therapy–a novel effective treatment for erectile dysfunction in severe ED patients who respond poorly to PDE5 inhibitor therapy. J Sex Med, 2012. 9: 259.
8