444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

Kasa İnvaze Mesane Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Patoloji sonucunda kanserin mesane kas dokusuna geçtiği belirlenirse, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, kemik sintigrafisi gibi spesifik yöntemler kullanılarak hastalığın evresi belirlenir. Eğer hastalık mesaneye sınırlı veya kadınlarda rahim, serviks veya vajeni, erkeklerde prostatı da tutmuş ise radikal bir cerrahi ile tüm mesane ve komşu yakın organlar (prostat, seminal veziküller; rahim, serviks, vajenin üst kısmı) çevre lenf bezleri ile birlikte çıkarılır. Bu hastaların tedavisinde sadece mesane içindeki tümörün alınması yeterli olmaz. Mesanenin kısmı olarak alınması sadece kanser mesanenin bir bölümüne sınırlı ve başka alanlarda yoksa çok özel durumlarda uygulanabilir. Bu durumda hastalığın mesanenin kalan bölümünde sonradan çıkma ihtimali çoğu zaman vardır.
Radikal cerrahi (sistektomi) ile mesane çıkarıldıktan sonra böbreklerden gelen idrarın vücut dışına atılabilmesi için bir yol oluşturulur. Bunun için ince barsak ve/veya kalın barsak kullanılarak ya mesane benzeri bir rezervuar oluşturulur veya üreterlerin bağlandığı idrarın vücut dışına çıkışına izin veren ince barsaktan bir kısım kullanılır. Hangi yöntemin kullanılacağına hastalığın evresi, derecesi ve hastanın özellikleri dikkate alınarak doktor hastayla konuşarak karar verir.

Lokal tedavi amacıyla uygulanabilecek ikinci bir yöntem radyoterapidir (ışın tedavisi). Radyoterapiyle yüksek enerjili radyoaktif ışınlar kullanılarak kanser hücrelerinin ölmesi amaçlanır. Sadece uygulandığı alanda etkili olur. Radyoterapi ayrıca metastatik hastalığın oluşturduğu rahatsızlıkları gidermek amacıyla metastaz bulunan alana da uygulanabilir.

Kemoterapi vücuda ilaç verilerek kanser hücrelerini öldürmeyi amaçlayan bir tedavidir. Bu hastalarda direkt olarak damardan uygulanan ve tüm vücudu etkileyen “sistemik kemoterapi” verilir. Sistemik kemoterapi tek başına veya kesin tedavi edici yöntemler olan cerrahi ve radyoterapiyi desteklemek amacıyla birlikte verilebilir.

17