444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

İyi Huylu Prostat Büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi) Nasıl Bir Hastalıktır?

Her erkekte yaşlanmayla değişen hormonal düzenin etkisiyle prostat bezinde iyi huylu büyüme meydana gelir. Bu büyüme prostatın sadece iç bölgesindeki dokuda gelişir. BPH, 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında beklenen bir sonuçtur. Fakat her prostat büyümesi idrar şikayetlerine (yani klinik anlamlı BPH tablosuna) neden olmaz. BPH için risk faktörleri ilerleyen yaş ve ailede BPH veya prostat kanseri öyküsü olmasıdır.
Epidemiyolojik çalışmalara göre 55-74 yaşları arasındaki tüm erkek popülasyonunun %5-30’unda şikayetlere neden olan klinik BPH görülmektedir. Bu nedenle prostatın büyümesi tek başına önemli değildir. Burada önemli olan mesanenin rahatça idrarı boşaltmasına engel oluşturacak şekilde, üretrayı sıkıştıran prostat dokusundaki büyümenin varlığıdır. Eğer büyüme hep dış tarafa doğru olursa hastada idrarla ilgili hiçbir yakınma görülmeyebilir.
Burada vurgulanması gereken önemli bir nokta; BPH bir çeşit kanser değildir ve kanser gelişimi için bir zemin hazırlamaz. Bunlar iki ayrı hastalıktır, biri diğerinin nedeni olamaz. Fakat aynı prostatta hem BPH hem prostat kanseri birlikte bulunabilir. Bu nedenle BPH tedavisi vermeden önce beraberinde prostat kanseri olmadığına mutlaka emin olunmalıdır.

16