444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

BPH Komplikasyonları

TEDAVİ OLMAKTA GEÇ KALINIRSA NELER GÖRÜLEBİLİR?

 

  • Mesanede fonksiyon bozukluğu: Mesaneyi bir su pompasına benzetirsek; BPH nedeniyle tıkanmış üretradan idrarı geçirmeye çalışan ve zor durumda kalan mesane, tıkanmış su kanalına karşı suyu pompalamaya çalışan ve sonunda bozulan su motoruna benzer. BPH’nın oluşturduğu tıkanıklığa karşı mesane kasında önce artış ve büyüme meydana gelir. Fakat sonra mesanenin uzun süre tam boşaltılamamasına bağlı olarak mesane kası genişler, zayıflar ve idrar yapma sırasındaki kasılma yeteneğini kaybeder. Bu aşırı derecede olursa tıkanmaya neden olan BPH dokusu ameliyatla ortadan kaldırılsa dahi mesane bozulduğu için hasta rahat idrar yapamayabilir, sıkışma tarzında idrar kaçırabilir.
  • İdrar kaçırma: İşeme sonrası kalan idrar miktarı arttıkça taşma tarzında veya işlevi bozulan mesane nedeniyle sıkışma tarzında idrar kaçırması görülebilir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu: Yeterince boşalamayan mesanedeki artık idrar enfeksiyon (sistit, prostatit, epididimit, orşit) oluşumu için zemin oluşturur.
  • Mesane taşları: Mesanede kalan artık idrar zamanla taş oluşumu için ortam oluşturur. Taş enfeksiyon, mesane irritasyonu, kanama ve idrar akışında tıkanmalara neden olabilir.
  • Akut idrar retansiyonu (ani olarak hiç idrar yapamama): Uzun süre idrar tutmak, alkol kullanımı, uzun süre hareketsiz kalmak, soğuk hava, allerji veya grip ilaçları nedeniyle idrar sfinkteri işeme hissi varlığında rahatça gevşeyemez ve idrar akımı oluşamaz. Hastada ciddi karın ve kasık ağrısı gelişir. Acilen sonda konularak mesanedeki idrar boşaltılmalıdır.
  • Mesaneden böbreğe idrar kaçağının olmasıyla üreter ve böbrekte genişleme (hidroüreteronefroz)
  • Böbrek yetmezliği: Böbreğe idrar kaçışı idrar yollarının içinde basınç artışı (hidroüreteronefroz) ve idrar yolu enfeksiyonları oluşturarak sonuçta böbrek yetmezliğine neden olur.

 

16