444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Kanserin evresine bağlı olarak belirtiler ortaya çıkabilir. İdrarda çıplak gözle görülebilen veya tetkiklerde ortaya çıkan kanama, böbrek bölgesinde ele gelen kitle ve ağrı, genel halsizlik, yorgunluk hissi, iştahsızlık, kilo kaybı, tekrarlayan yüksek ateş, kansızlık (anemi), yüksek tansiyon, karaciğer fonksiyon bozukluğu, çarpıntı, varikosel, bacaklarda şişlik ve kanserin yayılım yaptığı organa göre ağrı, öksürük, nefes darlığı, kanlı balgam çıkarma, kemik ağrısı, baş ağrısı, şuur kaybı, felç gibi belirtiler görülebilir.

Kanserin böbrek içinde bulunduğu yer de önemlidir. Böbreğin havuzcuğuna yakın merkezde yer alan bir tümör ise, böbrek havuzcuğundan köken alan “ürotelyal kanser” mutlaka akılda bulundurulmalıdır. Çünkü tanıya yönelik yapılacak tetkikler de tedavi de çok daha farklıdır. Detaylı bilgi için “Böbreğin Ürotelyal Kanseri” bölümüne bakılabilir.

Her yıl 10 bin kişiden birinde böbrek kanseri oluştuğu bilinmektedir. Böbrek kanseri sinsi bir seyir gösterdiğinden dolayı tanı konulduğunda, hastaların %25’inde hastalık ilerlemiş ve yayılmış olmaktadır. Ameliyat ile tüm kanserli dokuları çıkarılan lokalize hastalığı olan hastaların da yaklaşık %20-30’unda ileride nüks görülme riski vardır. Bu nedenle tedavi sonrasında da mutlaka düzenli kontrol yaptırmak hayati öneme sahiptir.

Unutulmamalıdır ki, “Benim bir şikayetim yok ki neden doktora gideyim?” düşüncesi tanıda geç kalmanın en sık nedenidir. Hiç olmazsa 2 yılda bir böbrek ultrasonografisi ve tam idrar analizi yaptırmak, böbrek kanserinin erken tanısı için önerilecek en pratik yöntemdir. Özellikle, kanser gelişimi için risk faktörlerine sahip insanların mutlaka ürolojik onkolojide uzman bir üroloji doktoruna gitmeleri hayati önem taşımaktadır.

16