444 1 633 0(553) 034 2205 prof.sinanekici@gmail.com

Böbrek Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Pek çok kanser çeşidinde olduğu gibi böbrek kanseri için de “erken tanı” çok önemlidir. Ultrasonografinin yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte, herhangi bir nedenle yapılan ultrasonografide rastlantısal olarak, hiç bir şikayet nedeni değilken, kolaylıkla bir böbrek kanserinden şüphe duyulabilir ve bu sayede hastalık erken yakalanabilir. Önemli olan, hastanın hiçbir şikayeti yok iken böbrek kanserinin yakalanabilmesidir. Çünkü kanser erken evrede yakalanırsa, kanserden tamamen kurtulma şansı çok yüksektir.

Kanser böbrek kapsülünü geçmemiş ise erken yakalanmış bir evrededir. Büyümeye devam ederse, etraftaki lenf bezeleri, böbrek üstü bezi, karaciğer, kalın barsak, pankreas, dalak gibi organlara yayılabilir. Uzak organlara (akciğer, kemik, beyin gibi) da kan yolu veya lenf yolu ile yayılabilir.

tomografi

Çoğu zaman yapılan bir ultrasonografideki bulgularla börekte bir kitle tanısı konulur. Bu kitlenin özelliklerini belirlemek ve böbrek kanseri tanısını ve evresini belirlemek için bilgisayarlı tomografi ve/veya magnetik rezonans görüntüleme yapılır. Gerçek tanı alınan dokunun patolojik incelemesi ile konulur.

Böbrek Kanseri Evrelemesi

Böbrek kanseri evrelemesi verilecek tedavinin belirlenmesinde ilk aşamadır.

19